US Flag iconThis site is an official U.S. Government Website.

Commissioner

Max Vekich

Counsel: Cory Cinque (on detail from BOE)
Contact Information
Phone: 202-523-5721 Email: mvekich@fmc.gov

Biography:

Commissioner Max Vekich was nominated by President Biden on June 24, 2021, and again on January 4, 2022, to a term expiring on June 30, 2026. The United States Senate confirmed his nomination on February 10, 2022, and he was sworn into office on February 15, 2022.

Commissioner Vekich was previously a longshoreman and union official with the International Longshore and Warehouse Union.  He served as a Member of the Labor Relations Committee for ILWU Local 52, as President of the ILWU Local 52, and on the International Executive Board.

Between 1983 and 1991, Commissioner Vekich served in the Washington State House of Representatives representing the 35th Legislative District. He also served as a Commissioner on the Washington State Maritime Bicentennial and the Governor’s Industry Safety Board.

Commissioner Vekich has earned numerous recognitions for his work, legislative, and community service.

Commissioner Vekich earned his A.A. from Grays Harbor Community College and his B.A. in Political Science from the University of Puget Sound.  He has been married to Marcee Stone-Vekich since 2012 and survives his first wife, Ivy Frost Vekich, who died of breast cancer in 1995.  Commissioner Vekich is the father of two children and one stepchild.

Related Articles

Statement by Commissioner Vekich in Support of Commissioner Bentzel’s Assessment of the People’s Republic of China’s Control of Container and Intermodal Chassis Manufacturing
Posted: April 6, 2022

On March 30, 2022, FMC Commissioner Carl W. Bentzel released his Assessment of the People’s Republic of China’s Control of Container and Intermodal Chassis Manufacturing.  The report provides an in-depth analysis of container and chassis manufacturing and identifies areas in which we need to focus to ensure sufficient equipment is… Read More »

Max Vekich Sworn-In as FMC Commissioner
Posted: February 15, 2022

Max Vekich was sworn-in today as a Commissioner of the Federal Maritime Commission for a term expiring June 30, 2026. First nominated by President Joseph R. Biden on June 24, 2021, and then again on January 4, 2022.  He was confirmed by the United States Senate on February 10, 2022,… Read More »